Navigating in:»», Fiction, Mosaic, Non Albanian authors»Autiku dhe pëllumbi

Autiku dhe pëllumbi

L 600

5.00 out of 5 based on 1 customer rating
(1 customer review )
 • Autori: Rodaan Al Galidi

 • ISBN-10(13): 978-9928-228-97-0

 • Përkthyesi: Irena Rama

 • Titulli në origjinal: De autist en de postduif

 • Viti i botimit: Korrik 2017

 • Nr. i botimit: I parë

 • Gjuha: Shqip-Albanian

 • Çmimi: 600 lekë

Description

Gereti është biri autik i një nëne të alkoolizuar, Zhaninës. Ajo nuk e di kush është babai i tij, kështu që bëhet për të nënë, baba, gjyshe e gjysh, ndërsa ai kthehet në qendrën e jetës së saj.
Djali ka një mendje të jashtëzakonshme, të dëlirë e të pafajshme, si dhe një zhvillim gjuhësor të habitshëm: ai e merrte gjithçka fjalë për fjalë, sikurse i thuhej. Atij i pëlqen të çmontojë e të montojë përsëri objekte të ndryshme, e në këtë mënyrë zbulon talentin e tij për të ndërtuar violina, i cili do ta bëjë të famshëm në tërë botën.
Kur Gereti largohet nga shtëpia për të jetuar vetëm, ai krijon një lidhje të çuditshme me një pëllumb postar, nëpërmjet të cilit arrin të njohë njerëz të ndryshëm falë udhëtimeve dhe kthimeve të tij. Njëri prej këtyre udhëtimeve do ta ndryshojë përgjithmonë jetën e Geretit.

Hap pas hapi zbulohet mënyra se si sillemi në një botë ku nuk jemi pjesë e përkufizimit gjithnjë e më shtrëngues të “normalitetit”.
Në vitin 2011, Rodaan Al Galidi u shpall fitues i Çmimit Europian për Letërsinë për këtë roman.

Additional information

Weight 186 g
Dimensions 21 × 14 cm
Pages

152

Customers' review

Rated 5.00 out of 5 stars
1 review
4 stars 0
3 stars 0
2 stars 0
1 star 0

1 review for Autiku dhe pëllumbi

 1. 5 out of 5

  A wonderful book to read and as a gift.

Add a review

Vulnerability Scanner