Jeni në:»», Autorë të huaj, Dramë»Fluturaku i kohës

Fluturaku i kohës

L 900

  • Autori: Stefano Benni

  • ISBN-10(13): 978-9928-162-12-0

  • Përkthyesi: Agim Doksani

  • Viti i botimit: 2012

  • Nr. i botimit: I parë

  • Gjuha: Albanian

  • Çmimi: 900 lekë

“hasim vogëlush, një mëngjes funddimri, teksa “hovkërcen” drejt shkollës. Janë vitet pesëdhjetë dhe, ndërsa zgrep në një vresht një veshak  tërkalamushti, Ujkoshi, kështu e quajnë, sheh një burrë, me kokën në re, mjekrën shtëllungë dhe një qen të rrëgjuar përbri.
Një Zot? Një hyjni pagane të madhe e të fëlliqur si gjiriz që i dhuron për tërë jetën, një dhunti të mrekullueshme: një orë të brendshme, një orëmagjike madje, që do t’i japë mundësi të fluturojë përpara në kohë, të shohë atë që do të ndodhë në botë dhe njëherësh të jetojë kohën e tij, mes parandjenjash dhe zbulesash.

Kësisoj Ujkoshi bëhet Fluturak i Kohës, rritet i çartur e luftarak. Nga lufta partizane te Gjashtëdhjeteteta, nga lindja e televizionit te koha heroike e rokut, nga dashuria e parë te shoku i parë i humbur, teksa e bren profecia e një krimi që ndoshta do të kryhet: është koha e Italisë që ndryshon, e qytezave që humbasin identitetin për t’u bërë xhepa autostradash, e lindjes dhe rritjes së makutërisë dhe padronëve të rinj, koha e konsumizmit që po përparon, e shndërrimeve të politikës dhe të botës.”

Informacione shtesë

Pesha 350 g
Përmasat 21 × 14 cm
Pages

330

Vlerësim nga klient

5 yje 0
4 yje 0
3 yje 0
2 yje 0
1 yll 0

Komente/Përshtypje

Aktualisht nuk ka komente/përshtypje

Bëhu i pari në vlerësim “Fluturaku i kohës”

Vulnerability Scanner