Jeni në:»», Autorë të huaj, Dramë, Lotus»Moderato cantabile

Moderato cantabile

L 500

  • Autori: Margurite Duras

  • ISBN-10(13): 978-9928-162-93-9

  • Përkthyesi: Mirela Kumbaro

  • Titulli në origjinal: Moderato cantabile

  • Viti i botimit: 2013

  • Nr. i botimit: I parë

  • Gjuha: Shqip-Albanian

  • Çmimi: 500 lekë

Përshkrimi

Moderato Cantabile” është një nga librat e parë që i sollën famë Marguerite Duras.
Libri u bë shumë popullor, duke shitur mbi gjysmë milion kopje. “Moderato Cantabile” konsiderohet shpesh herë si pjesë e rrymës “nouveau roman” (romani i ri).

Stili i tij është në fillim i vrazhdë dhe i thatë, por ndryshon papritur në Kapitullin VII ku ngjyrat dhe ndjenjat e tregimtarit janë shumë më të qarta.
Novela u kthye në film në vitin 1960 nga Peter Brook, me aktorët Jean-Paul Belmondo dhe Jeanne Moreau. Kjo e fundit, me rolin e Ana Debaredës, fitoi çmimin si “Aktorja më e mirë” në Festivalin e Filmit të Kanës.

Romani rrëfen jetën e një gruaje, Ana Debared dhe raportin e saj me djalin, mësuesen e tij të pianos dhe Shovinin. Ky i fundit është një burrë që i përket klasës punëtore, i papunë në çastet e ngjarjes, që e kalon kohën e tij në një kafene afër apartamentit ku djali i Anës ndjek leksionet e pianos. Pas një fateliteti që ndodh aty pranë, Ana dhe Shovini do të fillojnë të njihen duke imagjinuar arsyet e ngjarjes.

Më pas, ajo kthehet në rehatinë e shtëpisë së saj të madhe, e cila në vetvete përfaqëson ndarjen sociale midis klasës së mesme dhe asaj punëtore.

Informacione shtesë

Pesha 121 g
Përmasat 18 × 12 cm
Pages

136

Vlerësim nga klient

5 yje 0
4 yje 0
3 yje 0
2 yje 0
1 yll 0

Komente/Përshtypje

Aktualisht nuk ka komente/përshtypje

Bëhu i pari në vlerësim “Moderato cantabile”

Vulnerability Scanner