Jeni në:»», Biografi/Histori, Tituj të rinj»Tirana Horizontale “Go west”

Tirana Horizontale “Go west”

L 1,500

5.00 out of 5 based on 1 customer rating
(1 customer review )
 • Autori: Robert Aliaj

 • ISBN-10(13): 978-9928-234-56-8

 • Përkthyesi: Origjinali në shqip

 • Titulli në origjinal: Tirana Horizontale

 • Viti i botimit: Nëntor 2017

 • Nr. i botimit: I parë

 • Gjuha: Shqip-Albanian

 • Çmimi: 1500 lekë

Përshkrimi

Go west është një idiomë e anglishtes që nënkupton vdekjen, vetëvrasjen. Kjo shprehje ironike është keqkuptuar nga ne shqiptarët, por edhe nga popujt e tjerë, duke e kthyer Europën, dhe Perëndimin në përgjithësi, në një iluzion paradiziak, në një shpëtim të mbramë.

Ky dokumentar statik trajton marrëdhëniet midis etikës dhe estetikës, rreket të nxjerrë në pah dramat bashkëkohore që, ndër të tjera, nxisin edhe devijime kulturore.

Këto 24 imazhe, 24 plane fikse, të vendosura si në vijën e frontit të lirisë së shprehjes, përbëjnë një sekondë kinema; ato zbehin hendekun midis foto-lajmit dhe përdorimit të fotografisë së çastit, si një medium i shprehjes dhe kreativitetit artistik në epokën e medieve të reja.

Informacione shtesë

Pesha 180 g
Përmasat 9.5 × 27 cm
Pages

24

Vlerësim nga klient

Vlerësuar 5.00 nga 5 yje
1 review
4 yje 0
3 yje 0
2 yje 0
1 yll 0

1 review for Tirana Horizontale “Go west”

 1. 5 out of 5

  Shume interesant dhe komplimente botuesit per formen e zgjedhur.

Shkruaj një vlerësim

Vulnerability Scanner